מערכת האקוופוניקה, היא בעצם סוג של מערכת סגורה שמאופיינת על ידי מה שמכונה "סימביוזה" (קשרי גומלין) בין אורגניזמים. במקרה שלפנינו, הקשר המדובר הוא בין צמחים ליצורים, כמו דגים. 

הפרשותיהם של יצורי הים למי שלא יודע, מכילים אמוניה. זהו חומר, המצוי גם בהפרשות שלנו וכמעט בכל דבר שמופרש על ידי אורגניזמים בעולם. חומר זה, לכשעצמו הוא רעיל והדגים צריכים שינקו להם את המים מידי פעם ממנו, ולשם כך, יש מערכות סינון. עם זאת, במקרה של אקווה, הצמחים הם שמהווים את מערכת הסינון. איך זה פועל?

האמוניה, היא אינה דשן. עם זאת, יש בקטריה טבעית באוויר שמפרקת אותה, כמו למשל הבקטריה שתיווצר לנו על המצע של האדנית. זאת אומרת, שעל המצע שלנו, שאליו יגיעו המים מן האקווריום, תתרבה הבקטריה הטבעית ותפרק את האמוניה. משם, יתחיל תהליך שבסופו של דבר יביא לפירוקה לפוספטים, חנקות וכו, הנדרשים לצמחים. הם, סופגים את החומרים הללו שרעילים עבור הדגים וכך, המים ששבים אל האקווריום נקיים ומטוהרים בלי מערכות סינון משונות, מלבד זו שיצרנו, הביולוגית.

אחד הדברים שאנשים מסתבכים עמו, הוא הסיפון כאשר בעצם, אין כאן שום בעיה. זה ממש כלי כמו כוס, שמונח מעל כלי אחר שמעט גבוה ממנו וגם הוא דומה לצורת כוס שמונחת על הראשונה. חיבור העניינים בצורה שלא תאפשר תזוזה ודליפה, תביא לכך שתייצרו סיפון, שיפעל ברגע שהמים יגיעו לחלקה העליון של הכוס הפנימית. בזה, המים ישאבו מתוך כל האדנית עד שישמע רעש בדומה להורדת המים בשירותים, מה שמסמל את העובדה שהסיפון שבנינו, פועל. 

עניין זה, של שאיבת המים על ידי הסיפון, מאפשרת בעצם לא רק לרוקן את המים מהאדנית אלא הרבה יותר מכך. הצמחים, השורשים, שבחלקו התחתון של הצמח, זקוקים לחמצן. כלומר, שהשורש, בהיותו חשוף לחמצן לאחר יציאת המים, מתפתח טוב יותר משורש שאין לו דרך לקלוט חמצן כמו באדמה צפופה. לכן, בכל פעם שהאדנית שלנו תתרוקן, אנו יודעים שהשורשים נושמים. כמו כן, צריך להכיר מושג בשם "מינרליזציה", שזו פעולה המביאה להחדרת מינרלים שונים לשורשים, בזמן ירידתם לאקווריום בחזרה. כך שבעצם מערכת זו, שמוכרת גם כמערכת של "הצפה" ו"ריקון", גורמת על ידי הסיפון להחדרת חומרים ב"כוח" לצמח, שאין דרך אחרת להחדירם אליו, אלא רק כך. מה שמביא בהמשך כמוסבר, להתפתחות יוצאת דופן, הן מבחינת איכות היבול והן מבחינת הכמות.

כדאי לדעת, שעקב השימוש בשיטה זו, אין תחרותיות בין צמחים על מקורות מזון ולכן, ניתן לגדל הרבה, במקום קטן. ועדיין, עדיף שלא לגדל בפחות מ 30 סנטימטר על 30 סנטימטר, כגודל מינימלי לגידולים מסוג זה. עם זאת, במידה ויש לכם שטח נרחב כמו וילה או גג, מומלץ לעשות שימוש באדנית גדולה יותר מכזו של 30 סנטימטר. מה עוד, שיש מגדלים רבים שבמקום לגדל דגי נוי, הם מגדלים דגי אמנון וכך, לא רק שיש להם צמחים, אלא גם דגי מאכל. האמנון, הוא דג קל לגידול ומתרבה בהתאם, כך שבעצם מערכת האקווה המושלמת, היא כזו שמכילה גם דגי מאכל.

דברים נוספים שכדאי לדעת הם שלא כדאי לתת לאקווריום יותר מידי אור ישיר (מקסימום 10-12 שעות), אחרת תיווצר ירקת שתתחרה עם הבקטריה הידידותית שלנו. ירקת, ניתן להשמיד או על ידי אי חשיפת האקווריום לאור ממושך או על ידי החדרת פחמן דו חמצני למים. מעבר לזה, צריך גם לדעת שהמערכת לא "תופסת" בין רגע, אלא לוקח לה מעט זמן. (שבועיים עד חודשיים). עם זאת, ברגע שהיא תופסת ונקלטת, הגידולים שלכם/ן יודו לכן ששמתם אותם באקווהפוניקה. זה עולם אחר... מומלץ!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

הסתכלת פעם על החלונות שלכם בבית? בעסק? בלובי חדר המדרגות?

המומחים לניקוי חלונות - פשוט שקוף - היכנסו לאתר להדגמות ופרטים נוספים

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


ֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹֹ

נוצר באמצעות מוזלו - הדרך הקלה ביותר ליצור אתר אינטרנט.

 .